Οι Υποψηφιότητες Της 87ης Απονομής Των Βραβείων Oscar

0

Πρίν απο λίγο ανακοινώθηκαν οι υποφηφιότητες της 87ης Απονομής των βραβείων Oscar. Τις περισσότερες υποψηφιότητες συγκέντρωσαν το "Birdman" του Alejandro González Iñárritu και το "The Grand Budapest Hotel" του Wes Anderson με 9 έκαστο, ένα γεγονός που τα καθιστά τα ακλόνητα φαβορί για το βραβείο Καλύτερης Ταινίας, ενώ 8 υποψηφιότητες συγκέντρωσε το "The Imitation Game" του Morten Tyldum.

Την λίστα με τις περισσότερες υποψηφιότητες συμπληρώνουν το "Boyhood" του Richard Linklater και το "American Sniper" του Clint Eastwood, που συγκέντρωσαν απο 6 υποψηφιότητες.

Η απονομή των βραβείων θα διεξαχθεί στις 22 Φεβρουαρίου με παρουσιαστή τον Neil Patrick Harris.

Και οι υποψήφιοι είναι:

 

BEST PICTURE

American Sniper

Birdman

Boyhood

The Grand Budapest Hotel

The Imitation Game

Selma

The Theory of Everything

Whiplash

 

BEST DIRECTOR

Wes Anderson – The Grand Budapest Hotel

Alejandro Gonzalez Inarritu – Birdman

Richard Linklater – Boyhood

Bennett Miller – Foxcatcher

Morten Tyldum – The Imitation Game

 

BEST ACTOR

Steve Carell – Foxcatcher

Bradley Cooper – American Sniper

Benedict Cumberbatch – The Imitation Game

Michael Keaton – Birdman

Eddie Redmayne – The Theory of Everything

 

BEST ACTRESS

Marion Cotillard – Two Days, One Night

Felicity Jones – The Theory of Everything

Julianne Moore – Still Alice

Rosamund Pike – Gone Girl

Reese Witherspoon – Wild

 

BEST SUPPORTING ACTOR

Robert Duvall – The Judge

Ethan Hawke – Boyhood

Edward Norton – Birdman

Mark Ruffalo – Foxcatcher

J.K. Simmons – Whiplash

 

BEST SUPPORTING ACTRESS

Patricia Arquette – Boyhood

Laura Dern – Wild

Keira Knightley – The Imitation Game

Emma Stone – Birdman

Meryl Streep – Into the Woods

 

BEST ADAPTED SCREENPLAY

American Sniper – Jason Hall

The Imitation Game – Graham Moore

The Theory of Everything – Anthony McCarten

Whiplash – Damien Chazelle

 

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Birdman – Alejandro Gonzalez Inarritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo

Boyhood – Richard Linklater

Foxcatcher – E. Max Frye, Dan Futterman

The Grand Budapest Hotel – Wes Anderson, Hugo Guinness

Nightcrawler – Dan Gilroy

 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Ida (Poland)

Leviathan (Russia)

Tangerines (Estonia)

Timbuktu (Mauritania)

Wild Tales (Argentina)

 

BEST DOCUMENTARY FEATURE

Citizen Four

Finding Vivian Maier

Last Days in Vietnam

The Salt of the Earth

Virunga

 

BEST ANIMATED FEATURE FILM

Big Hero 6

The Boxtrolls

How to Train Your Dragon 2

Song of the Sea

The Tale of Princess Kaguya

 

BEST PRODUCTION DESIGN

The Grand Budapest Hotel

The Imitation Game

Interstellar

Into the Woods

Mr. Turner

 

BEST CINEMATOGRAPHY

Birdman – Emmanuel Lubezki

The Grand Budapest Hotel – Robert D. Yeoman

Ida – Ryszard Lenczweski, Lukasz Zal

Mr. Turner – Dick Pope

Unbroken – Roger Deakins

 

BEST FILM EDITING

American Sniper

Boyhood

The Grand Budapest Hotel

The Imitation Game

Whiplash

 

BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING

Foxcatcher

The Grand Budapest Hotel

Guardians of the Galaxy

 

BEST COSTUME DESIGN

The Grand Budapest Hotel

Inherent Vice

Into the Woods

Maleficent

Mr. Turner

 

BEST ORIGINAL SCORE

The Grand Budapest Hotel – Alexandre Desplat

The Imitation Game – Alexandre Desplat

Interstellar – Hans Zimmer

Mr. Turner - Gary Yershon

The Theory of Everything – Johann Johannsson

 

BEST ORIGINAL SONG

Begin Again – “Lost Stars”

Beyond the Lights – Grateful

Glen Campbell: I’ll Be Me – “I’m Not Gonna Miss You”

The LEGO Movie – “Everything Is Awesome”

Glory – “Selma”

 

BEST VISUAL EFFECTS

Dawn of the Planet of the Apes

Captain America: The Winter Soldier

Guardians of the Galaxy

Interstellar

X-Men: Days of Future Past

 

BEST SOUND EDITING

American Sniper

Birdman

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

Interstellar

Unbroken

 

BEST SOUND MIXING

American Sniper

Birdman

Interstellar

Unbroken

Whiplash

 

BEST SHORT FILM (ANIMATED)

The Bigger Picture

The Damn Keeper

Feast

Me and My Moulton

Single Life

 

BEST SHORT FILM (LIVE-ACTION)

Aya

Boogalo and Graham

Butter Lamp

Parvaneh

The Phone Call

 

BEST DOCUMENTARY SHORT SUBJECT

Crisis Hotline: Veterans Press 1

Joanna

Our Curse

The Reaper

White Earth

Μοιραστείτε.

About Author

Μια εναλλακτική ματιά στο χώρο της ψυχαγωγίας, με λίγα λόγια και πολλά "έργα".

Τα σχόλια έχουν κλείσει.